System kontroli dostępu ARGO
Argo to prosta w obsłudze i stale rozwijana aplikacja, oferująca wiele praktycznych funkcji, umożliwiających wygodne zarządzanie pracą urządzeń kontroli dostępu, takich jak klamki elektroniczne, wkładki elektroniczne, czytniki uwierzytelniające, zamki szafkowe, zamki elektromotoryczne oraz inteligentne przekaźniki. Interfejs oprogramowania Argo jest dostępny w 27 językach, w tym także w języku polskim.
Jakie funkcjonalności oferuje aplikacja Argo?
Najnowsza wersja aplikacji 3.0 obsługuje technologię Bluetooth Smart 5.0 i umożliwia korzystanie z urządzenia o nazwie Smart Gateway, które komunikuje się z umieszczonym w chmurze serwerem, umożliwiając przekształcenie zamków offline w zamki online. Pozwala to administratorowi na zarządzanie prawami dostępu w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie oraz stałe monitorowanie sytuacji na obiekcie. Łącząc się zdalnie z zamkiem ma możliwość nadzorowania jego pracy w taki sam sposób, jak gdyby znajdował się bezpośrednio przy danych drzwiach.
Aplikacja Argo umożliwia zarządzanie prawami dostępu do 300 użytkowników oraz przeglądanie rejestru ostatnich 1000 zdarzeń dotyczących aktywności wybranego urządzenia kontroli dostępu. Co ważne listę zdarzeń można zapisać w postaci pliku CSV, a następnie przesłać ją e-mailem w celu wygodnej analizy na laptopie lub komputerze stacjonarnym z zainstalowanym arkuszem kalkulacyjnym Microsoft Excel.
Jeśli chcemy skorzystać jedynie ze smartfona, sama aplikacja Argo umożliwia wyszukiwanie po nazwie użytkownika, numerze karty lub rodzaju wykonanej operacji. Zdarzenia ładowane są w kolejności od najnowszych do najstarszych, a ich listę można wygodnie przewijać. Aplikacja Argo korzysta z kalendarza i zegara, co pozwala ustalić ich dokładną datę oraz godzinę. Dotyczy to zarówno przypadków udzielenia, jak i odmowy przyznania dostępu.
Przy użyciu aplikacji Argo można także łatwo sprawdzić poziom naładowania baterii wybranego urządzenia kontroli dostępu oraz ustawić czas otwarcia drzwi (domyślnie pięć sekund) lub zapewnić wszystkim osobom nieograniczony dostęp do pomieszczenia, włączając Tryb Przejścia (tzw. tryb biurowy).
W jakiego rodzaju obiektach stosowana jest aplikacja Argo 3.0?
System kontroli dostępu oparty na aplikacji Argo jest dedykowany do zastosowania w takich obiektach jak:
- Domy i mieszkania;
- Pomieszczenia techniczne i garaże;
- Niewielkie biura;
- Małe i średniej wielkości firmy;
- Przychodnie i gabinety lekarskie;
- Sklepy i centra handlowe;
- Warsztaty i punkty usługowe;
- Pensjonaty i obiekty noclegowe typu bed&breakfast.
Jakie elementy zalicza się do architektury systemu kontroli dostępu Argo?
Tablety i smartfony – bezpłatna aplikacja Argo umożliwia wygodne zarządzanie systemem kontroli dostępu za pomocą urządzeń przenośnych, takich jak tablety i smartfony z systemem operacyjnym Android lub iOS.
Smartwatche – inteligentne zegarki (smartwatche) marki Apple Watch z systemem operacyjnym WatchOS (seria 4 oraz nowsze) umożliwiają wygodne sterowanie pracą urządzeń kontroli dostępu i uwierzytelnianie przez użytkowników posiadanych uprawnień.
Czytniki uwierzytelniające – czytniki umożliwiające użytkownikom autoryzację i walidację przy użyciu poświadczeń RFID, występują w wielu wersjach w tym między innymi z diodami LED / wyświetlaczem / klawiaturą numeryczną, do wyboru są także czytniki biometryczne na odcisk palca oraz wielofunkcyjne czytniki biometryczne z klawiaturą, współpracujące z zamkami elektromotorycznymi. Czytniki z klawiaturą umożliwiają autoryzację za pomocą kodu PIN.
Poświadczenia RFID – karty lub tagi (opaski, breloki, pastylki) zgodne ze standardem DESFire EV2 i służące do zarządzania pracą urządzeń kontroli dostępu. Umożliwiają otwieranie drzwi, pobieranie informacji o zdarzeniach oraz zarządzanie pracą systemu.
Urządzenia RFID offline – urządzenia RFID pracujące w trybie offline to między innymi: sterowane elektronicznie wkładki bębenkowe, klamki elektroniczne, zamki szafkowe, zamki elektromotoryczne, czytniki uwierzytelniające, inteligentne przekaźniki itp.
Smart Gateway – urządzenie umożliwiające bezpośrednią komunikację zamków RFID z serwerem umieszczonym w chmurze i służącym do zarządzania pracą całego systemu, pozwala przekształcić zamki offline w zamki online i sterować ich pracą z dowolnego miejsca na świecie.
Jakie rodzaje poświadczeń występują w systemie kontroli dostępu Argo?
W ramach systemu kontroli dostępu Argo możliwe jest korzystanie z takich poświadczeń jak:
Karty / tagi DESFire EV2 – karty zbliżeniowe oraz opaski, breloki i pastylki DESFire EV2 umożliwiają otwieranie zamków RFID, elektronicznie sterowanych wkładek bębenkowych oraz elektronicznych klamek.
Poświadczenia mobilne - umożliwiają otwieranie zamków RFID, elektronicznie sterowanych wkładek bębenkowych oraz elektronicznych klamek przy użyciu smartfonów / tabletów z zainstalowaną dedykowaną aplikacją, a także za pomocą inteligentnych zegarków marki Apple.
Kody PIN – czytniki uwierzytelniające z klawiaturą umożliwiają autoryzację użytkowników poprzez wprowadzenie kodu PIN.
Odcisk palca – w przypadku zastosowania zamków elektromotorycznych i współpracujących z nimi czytników biometrycznych uwierzytelnianie jest możliwe przy użyciu odcisku palca.
Sposób działania aplikacji Argo
Aplikacja Argo stosowana jest najczęściej do zarządzania pracą drzwi, zarówno wewnętrznych, jak i tych znajdujących się na zewnątrz budynku. Użytkownik z ważnymi prawami dostępu musi użyć poświadczenia w celu jego zwalidowania na danym zamku.
Oprócz samych drzwi, aplikacji Argo można używać także do sterowania pracą bram wjazdowych, bram garażowych, bramek obrotowych (tripodów), szlabanów, furtek itp. Oznacza to, że platforma Argo umożliwia zarządzanie dostępem nie tylko na terenie określonego domu, budynku czy obiektu, ale także kontrolowanie wjazdu na posesję. Wybrane rodzaje zamków mogą być stosowane do zabezpieczenia wejść do pomieszczeń technicznych i gospodarczych.
Technologie wykorzystywane podczas komunikacji
Technologia Bluetooth Smart 5.0 umożliwia odryglowanie zamkniętych drzwi z odległości do 10 metrów. Dzięki temu można używać smartfona lub smartwatcha jako pilota do zdalnego otwierania drzwi. Komunikacja z urządzeniem kontroli dostępu odbywa się także przy wykorzystaniu technologii zbliżeniowej NFC (standard Mifare), umożliwiając programowanie i wykorzystywanie wszystkich kart, pasków, zegarków, breloczków, pastylek itp. obsługujących ten standard.
Bezpieczeństwo i ochrona przesyłanych danych
Dane przesyłane pomiędzy kartą lub tagiem RFID, a danym urządzeniem kontroli dostępu są szyfrowane przy użyciu bezpiecznego 128-bitowego klucza AES. Informacje na temat zdarzeń i uprawnień poszczególnych użytkowników rejestrowane są wyłącznie w pamięci urządzenia. W przypadku zgubienia przez użytkownika poświadczenia, może ono zostać dezaktywowane przez administratora. Zastosowany algorytm szyfrujący wyklucza możliwość przechwycenia lub uzyskania dostępu do poufnych danych metodą ataku kryptologicznego z wykorzystaniem podsłuchu (tzw. atak man-in-the-middle), czy poprzez użycie algorytmu siłowego (tzw. atak brute force).
Czym są harmonogramy i w jakim celu się je stosuje?
Harmonogramy to przedziały czasowe, w których obowiązują prawa dostępu, umożliwiając danemu użytkownikowi / poszczególnym użytkownikom otwarcie drzwi. Harmonogramy mogą obejmować poszczególne dni tygodnia lub obowiązywać jedynie w wybranych godzinach w konkretnych dniach. Tego rodzaju funkcjonalność idealnie sprawdza się w zarządzaniu dostępem pracowników tymczasowych, ekip remontowych / sprzątających oraz wszystkich użytkowników incydentalnych.
Ile zdarzeń zgromadzonych jest w rejestrze?
Zarządzający systemem administrator ma możliwość pobrania i/lub odczytania z każdego zamka rejestru zdarzeń, obejmującego 1000 ostatnich zdarzeń. Są one uporządkowane w kolejności od najnowszych do najstarszych. Listę zdarzeń można wyeksportować do pliku CSV, a następnie pobrać go i otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel. Ułatwia to analizowanie zgromadzonych danych oraz ich porządkowanie i sortowanie według ustalonych kryteriów. Dodatkowo administrator posiada wgląd w ustawienia poszczególnych zamków oraz może dodawać, usuwać lub modyfikować uprawnienia użytkowników.
Jakie są możliwości integracji platformy Argo z systemami automatyki domowej?
Specjalistyczne oprogramowanie Argo SDK (Software Development Kit) umożliwia zintegrowanie platformy Argo z popularnymi systemami automatyki domowej, pozwalającymi zarządzać pracą monitoringu, klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania czy nawet rozwiązaniami ochrony przeciwpożarowej. Dzięki temu możliwe jest stworzenie w pełni inteligentnego budynku pełniącego funkcję mieszkalną, biurową i/lub usługową.
Platforma Argo opiera się na oprogramowaniu zgodnym z obowiązującymi standardami, oferując otwarte interfejsy, proste w obsłudze narzędzia i rozwiązania oparte na najnowocześniejszych technologiach informatycznych. Oprogramowanie Argo SDK jest dostępne w wersji na urządzenia z systemem operacyjnym iOS, Android oraz w wersji na komputery z systemem operacyjnym Linux, która jest zgodna z popularnym protokołem JSON - RPC 2.0.
Przykładami rozwiązań, z którymi można w łatwy sposób zintegrować oprogramowanie Argo są systemy automatyki domowej firm Microntel (platforma Micronpass), Gewiss (platforma Gewiss Smart Home) oraz rozwiązania kontroli dostępu marki Sofia Locks dedykowane do przestrzeni typu co-working i co-living.
Kto może pobrać i zainstalować aplikację Argo?
Aplikację Argo może bezpłatnie pobrać i zainstalować każdy właściciel smartfona, tableta lub innego urządzenia przenośnego obsługującego technologię Bluetooth Smart i wyposażonego w oryginalny system operacyjny iOS (w wersji 11.0 lub nowszej) lub Android (w wersji 6.0 lub nowszej). Ponadto aplikacja jest dostępna w wersji na inteligentne zegarki (smartwatche) z systemem operacyjnym watchOS 4 lub nowszym.
Chcesz wiedzieć więcej?
Masz pytanie odnośnie systemu kontroli dostępu ARGO?
Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej.
Nasi specjaliści udzielą zwrotnej informacji na wskazany przez Państwa kontakt mailowy lub telefoniczny, najszybciej jak to możliwe.