Zalety korzystania z systemów kontroli dostępu
Wysoki poziom bezpieczeństwa powinien być priorytetem dla każdej firmy, czy też instytucji. Jeśli pracujesz z poufnymi informacjami lub kosztownym sprzętem, ochrona aktywów Twojej firmy ma kluczowe znaczenie. Niezależnie od tego, czy w Twojej firmie pracuje kilku, czy kilka tysięcy pracowników, urządzenia kontroli dostępu umożliwią Ci przyznanie lub odebranie pracownikom uprawnień umożliwiających wejście do konkretnego pomieszczenia czy budynku.
Systemy kontroli dostępu mogą ułatwić Twoim pracownikom wykonywanie codziennych obowiązków, umożliwić Ci zaoszczędzenie pieniędzy oraz zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy rozważającym zalety i wady systemu kontroli dostępu, czy zarządcą nieruchomości, w poniższym przewodniku znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Co to jest system kontroli dostępu i jak działa?
System kontroli dostępu (Access Control System) umożliwia udzielenie lub ograniczenie dostępu do budynku, pomieszczenia lub innego wyznaczonego obszaru. Jest to elektroniczna forma zabezpieczenia fizycznego, pozwalająca na zarządzanie dostępem do poszczególnych drzwi i obiektów w ściśle określonym czasie.
PRACOWNIK
Chcąc wejść do budynku chronionego przez urządzenia kontroli dostępu, pracownik musi użyć swojego poświadczenia. Może być nim fizyczny przedmiot, taki jak na przykład karta zbliżeniowa (RFiD) lub cyfrowy kod w postaci wirtualnego klucza zapisanego na urządzeniu mobilnym. Jeśli dany zamek działa w trybie online, komunikuje się on bezpośrednio z dedykowanym serwerem, aby uzyskać informacje na temat aktualnych uprawnień danego użytkownika.
ADMINISTRATOR SYSTEMU
Administrator systemu kontroli dostępu posiada wgląd w pełną historię zdarzeń na danych drzwiach oraz ma możliwość przyznawania, modyfikowania i unieważniania praw dostępu poszczególnym użytkownikom. Dedykowane oprogramowanie pozwala administratorom biur, kierownikom IT lub szefom ochrony określić, kto i na jakich warunkach może uzyskać dostęp do pomieszczeń. Administrator systemu może przyznawać praw dostępu ważne w zależności od pory dnia, rangi pracownika lub stanowiska pracy i nie tylko.
INFRASTRUKTURA SYSTEMU
Infrastruktura systemu kontroli dostępu obejmuje sterowane elektronicznie zamki / klamki / wkładki, czytniki uwierzytelniające RFID oraz inne urządzenia komunikujące się z serwerem i umożliwiające zdalne monitorowanie ruchu:
- Zamki elektryczne: bezpieczne zamki, których pracą można sterować w sposób elektroniczny. Sprawdzone i wytrzymałe zamki elektroniczne są przeznaczone do zamontowania w pomieszczeniach, które muszą być chronione w przypadku wystąpienia awarii, takich jak na przykład drzwi do serwerowni czy pomieszczeń ze sprzętem komputerowym.
- Centrala sterująca: Centrala sterująca pracą systemu kontroli dostępu znajduje się zazwyczaj w bezpiecznym miejscu, takim jak serwerownia czy odpowiednio zabezpieczona szafa elektryczna. Za każdym razem, gdy czyjeś dane uwierzytelniające są skanowane, informacja o takiej operacji wysyłana jest do tej centrali, która w zależności od konfiguracji i uprawnień danej osoby umożliwia otwarcie drzwi lub odmawia udzielenia dostępu do danego budynku lub pomieszczenia.
- Serwer zarządzający pracą systemu kontroli dostępu: Serwer przechowuje historię zdarzeń, dane i uprawnienia poszczególnych użytkowników korzystających z systemu kontroli dostępu. Umożliwia także monitorowanie w czasie rzeczywistym sytuacji na poszczególnych drzwiach i obiektach. Serwery mogą być zarządzane przez klienta i stać w wyznaczonym przez niego budynku lub znajdować się w centrum przetwarzania danych (data center), obsługiwanym przez wyspecjalizowaną firmę.
Kto i dlaczego korzysta z systemów kontroli dostępu?
System kontroli dostępu zapewnia bezpieczeństwo na wiele sposobów. Każdy kto poszukuje skutecznego rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, powinien skorzystać z systemu kontroli dostępu. Przykładowo w przypadku wynajmowanej powierzchni biurowej lub handlowej, właściciel kontroluje dostęp do samego budynku, a najemcy zarządzają kontrolą dostępu do swoich powierzchni i punktów. Większość branż może czerpać korzyści z systemów kontroli dostępu, czego przykładem są:
OPIEKA ZDROWOTNA
Dzięki zastosowaniu systemów kontroli dostępu pracownicy branży medycznej mają możliwość przestrzegania przepisów dotyczących poufności danych dotyczących zdrowia w myśl przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. Gabinety lekarskie, firmy ubezpieczeniowe i szpitale chronią wrażliwe dane pacjentów stosując urządzenia i systemy kontroli dostępu. Mogą one skutecznie zabezpieczać dostęp do serwerowni oraz innych pomieszczeń ze sprzętem komputerowym przed nieuprawnionymi osobami, pomagając zapewnić bezpieczeństwo danych cyfrowych. Ponadto mogą również chronić dokumentację medyczną, sale egzaminacyjne i specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, taki jak na przykład aparaty do rezonansu magnetycznego.
ADMINISTRACJA RZĄDOWA
Dla władz lokalnych i wojewódzkich bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem. Budynki rządowe podlegają restrykcyjnym przepisom bezpieczeństwa, co ma na celu ograniczenie do nich dostępu osób postronnych i nieuprawnionych. Urządzenia kontroli dostępu umożliwiają weryfikację uprawnień pracowników oraz ograniczanie dostępu do poszczególnych działów, poufnych informacji i nie tylko, przy jednoczesnym zachowaniu otwartego publicznego dostępu do wybranych stref.
PRZEDSIĘBIORSTWA
Każde przedsiębiorstwo składa się z działów i pomieszczeń (takich jak na przykład serwerownie), do których dostęp powinny posiadać jedynie wybrane osoby. Co więcej nowoczesne systemy kontroli dostępu umożliwiają monitorowanie sytuacji na poszczególnych drzwiach i obiektach. Administratorzy takich systemów posiadają pełen dostęp historii zdarzeń oraz szczegółowych informacji o poszczególnych użytkownikach i ich uprawnieniach.
EDUKACJA
Szkoły, a zwłaszcza uniwersytety z dużymi kampusami mają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zarówno swoim pracownikom, jak i studentom. Dlatego też bardzo często korzystają z nowoczesnych i sprawdzonych systemów kontroli dostępu. Umożliwiają one przyznawanie dostępu do poszczególnych stref i pomieszczeń ściśle określonym osobom. Jeśli dana uczelnia dysponuje specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym lub kosztownym sprzętem komputerowym, urządzenia kontroli dostępu można zaprogramować w taki sposób, aby dostęp do danych pomieszczeń posiadały jedynie osoby zapisane na odpowiednie kursy.
CENTRA KULTU RELIGIJNEGO
W kościołach, sanktuariach i ośrodkach rozwoju duchowego, odwiedzanych przez tysiące osób, zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i dostępności może być trudne. Urządzenia kontroli dostępu umożliwiają utrzymywanie drzwi w pozycji otwartej jedynie podczas nabożeństw. W przypadku zamontowania takich urządzeń na drzwiach prowadzących do zakrystii lub do pomieszczeń pomocniczych w kościele, świątyni, synagodze czy meczecie, możliwe jest monitorowanie każdego otwarcia, a nawet próby otwarcia drzwi.
MAŁE, ŚREDNIE I DUŻE FIRMY
Karty, opaski, tagi i klucze mechatroniczne mogą pełnić rolę poświadczeń w systemach kontroli dostępu przeznaczonych do zastosowania zarówno dla małych i średnich firm, jak i dla dużych korporacji zatrudniających tysiące pracowników. Nowoczesne systemy kontroli dostępu są skalowalne, dzięki czemu każda firma może znaleźć rozwiązanie dopasowane do swojej wielkości i budżetu, jakim dysponuje. Odpowiednio skonfigurowany system kontroli dostępu będzie prosty i przyjazny w obsłudze dla użytkownika, a dodatkowo pozwoli chronić firmę oraz jej mienie.
Jakie są zalety systemów kontroli dostępu?
W jaki sposób system kontroli dostępu może pomóc Twojej firmie? Bez względu na wielkość i branżę, zautomatyzowana kontrola dostępu może pomóc chronić pracowników i informować administratorów o tym, kto posiada dostęp do danego budynku lub pomieszczenia. Przekonaj się co możesz zyskać stosując nowoczesny system kontroli dostępu.
1. UŁATWIAJ UZYSKANIE DOSTĘPU SWOIM PRACOWNIKOM
System kontroli dostępu pozwala skonfigurować, kto posiada dostęp do każdego obszaru Twojej firmy. Po udzieleniu autoryzacji pracownik może uzyskać dostęp do wszystkich obszarów, których potrzebuje, aby wykonać swoją pracę. Po zbliżeniu karty do czytnika uwierzytelniającego lub wprowadzeniu kodu PIN, pracownik może z łatwością dotrzeć na stanowisko pracy.
2. POZBĄDŹ SIĘ TRADYCYJNYCH MECHANICZNYCH KLUCZY
Użycie tradycyjnych mechanicznych kluczy ma kilka wad. Ograniczenie dostępu do poszczególnych obszarów wymaga posiadania indywidualnych kluczy mechanicznych, które mogą być duplikowane, co niesie ze sobą ryzyko uzyskania nieautoryzowanego dostępu. Podobnie dzieje się w przypadku zgubienia lub kradzieży mechanicznego klucza. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje kosztowna i skomplikowana wymiana zamka lub zamków, których otwarcie umożliwiał utracony klucz. Tego rodzaju problemy nie występują w przypadku zastosowania elektronicznych systemów kontroli dostępu.
3. OSZCZĘDZAJ PIENIĄDZE I ENERGIĘ
Dzięki zastosowaniu elektronicznych urządzeń kontroli dostępu, zaoszczędzisz środki przeznaczane na pracę ślusarzy, wymiany zamków czy zatrudnianie pracowników ochrony. Nowoczesny system kontroli dostępu umożliwi Ci szybkie i wygodne zweryfikowanie tożsamości każdej osoby.
Systemy kontroli dostępu mogą być również zintegrowane z systemami oświetlenia, ogrzewania czy klimatyzacji. Światła mogą się włączać, gdy w pokoju znajdują się ludzie i wyłączać się, gdy dane osoby wychodzą. Umożliwiają również regulowanie temperatury w zależności od tego czy ktokolwiek przebywa w danym budynku lub pomieszczeniu. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na kosztach energii.
4. ŚLEDŹ, KTO PRZYCHODZI I WYCHODZI
System kontroli dostępu dostarcza informacje o tym, kto i kiedy wchodzi oraz wychodzi z danego budynku lub pomieszczenia. Dzięki temu możesz zdalnie kontrolować czy poszczególne osoby nie spóźniają się do pracy oraz czy nie wychodzą zbyt wcześnie z firmy. Co równie istotne jeśli dojdzie do kradzieży lub wydarzy się wypadek, od razu wiadomo będzie, kto miał wówczas dostęp do określonego pomieszczenia.
5. OCHROŃ SIĘ PRZED NIEPROSZONYMI GOŚĆMI
W przypadku braku odpowiednich zabezpieczeń, po terenie dużej firmy można łatwo poruszać się pozostając niezauważonym. Jedną z korzyści wynikających ze stosowania systemów kontroli dostępu jest to, że nieupoważnione osoby nie mają możliwości wejścia do budynku. Z racji konieczności posiadania ważnych poświadczeń do otwarcia drzwi, tylko uprawnione osoby mogą uzyskać dostęp do danej strefy czy wybranego budynku. Dzięki systemowi kontroli dostępu możesz mieć pewność, że w budynku znajdują się wyłącznie te osoby, które dysponują odpowiednimi uprawnieniami.
6. ZAPEWNIJ PRACOWNIKOM ELASTYCZNOŚĆ I SWOBODĘ DOSTĘPU
Gdy Twój personel pracuje w trybie zmianowym, system kontroli dostępu umożliwi poszczególnym osobom wejście do budynku różnych godzinach i o różnych porach. Oznacza to, że pracownicy mogą wejść do firmy wcześniej, nie czekając, aż ktoś otworzy im drzwi, a kierownicy nie muszą spóźniać się, aby zamknąć bramę wjazdową czy drzwi wejściowe na koniec dnia pracy. Dzięki systemowi kontroli systemu masz możliwość zaoferowania swoim pracownikom elastycznych grafików. Możesz również zdalnie monitorować sytuację na obiekcie.
7. ZAPOBIEGAJ NARUSZENIOM WRAŻLIWYCH DANYCH
Informacje o stanie zdrowia, dokumenty finansowe i dane klientów są często przechowywane na serwerach należących do firmy. Systemy kontroli dostępu pomagają chronić dostępu do pomieszczeń, w których przechowywane są bazy danych czy firmowe serwery.
8. STWÓRZ BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRACY
Systemy kontroli dostępu umożliwiają przyznawanie dostępu jedynie uprawnionym i zaufanym osobom. Co więcej administrator systemu posiada nieograniczony dostęp do historii zdarzeń i ma możliwość modyfikowania uprawnień poszczególnych użytkowników oraz blokowania osób bez odpowiednich poświadczeń. Co równie istotne systemy kontroli dostępu mogą zapewnić bezpieczeństwo Twoim pracownikom w nagłych wypadkach. W przypadku zastosowania urządzenia kontroli dostępu na zewnątrz drzwi oraz zamknięcia ewakuacyjnego od wewnątrz, w przypadku nagłego wypadku, sytuacji awaryjnej lub zagrożenia zdrowia czy życia, pracownicy mogą błyskawicznie opuścić budynek bez konieczności szukania kluczy.
9. OGRANICZ ILOŚĆ KRADZIEŻY I WYPADKÓW
Możesz chronić mienie swojej firmy, kosztowny sprzęt komputerowy, a nawet materiały biurowe, kontrolując dostęp do poszczególnych budynków i pomieszczeń. Przykładowo możesz przyznać dostęp do pomieszczeń ze sprzętem komputerowym i serwerami komputerowych jedynie kilku zaufanym pracownikom. Co więcej jeśli pracownicy mają świadomość, że ich wejścia i wyjścia są monitorowane, będą skrupulatniej przestrzegać regulaminu i godzin pracy. Specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, substancje chemiczne czy niebezpieczne narzędzia mogą zagrażać zdrowiu osób, które nie zostały przeszkolone w zakresie ich stosowania. Aby zapobiec potencjalnym wypadkom, dzięki systemom kontroli dostępu możesz ograniczyć dostęp do pomieszczeń i stref, w których znajdują się niebezpieczne materiały.
10. ZAPEWNIJ DOSTĘP DO WIELU BUDYNKÓW I LOKALIZACJI
Tradycyjne zabezpieczenia oparte na kluczu mechanicznym są niewygodne do zastosowania w firmach dysponujących obiektami położonymi w różnych lokalizacjach. Uczelnia posiadająca kilka budynków i oddziałów zwykle posiada wykładowców, którzy prowadzą zajęcia tylko na niektórych wydziałach. Z kolei w szpitalu dysponującym kilkoma budynkami konieczne jest przyznanie dostępu na innym poziomie osobom pracującym na danym oddziale czy w konkretnym budynku. Dzięki zastosowaniu systemu kontroli dostępu firma działająca na terenie kraju czy w danym regionie ma możliwość ustalenia zasad bezpieczeństwa, które będą przestrzegane w każdym jej oddziale.
11. PRZESTRZEGAJ LOKALNYCH PRZEPISÓW W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA
Istnieje wiele przepisów dotyczących bezpieczeństwa wrażliwych danych, które wymagają ograniczenia fizycznego dostępu do miejsc, w których przechowywana jest dokumentacja. Przykładowo każdy pracownik w branży opieki zdrowotnej musi przestrzegać przepisów wynikających z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. Dokumentacja związana z leczeniem danej osoby musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczona. Z kolei w przypadku banków i instytucji finansowych, informacje o kontach i przelewach klientów muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed dostępem nieuprawnionych osób. Wymaga to od pracowników działów IT ograniczania dostępu do serwerów i znajdujących się na nich baz danych. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie sprawdzonego systemu kontroli dostępu.
Znajdź odpowiedni system kontroli dostępu dzięki firmie NOVET
W firmie NOVET pomagamy znaleźć bezpieczne rozwiązania, które pasują do Państwa potrzeb, wielkości i budżetu. Systemy Kontroli Dostępu są doskonałym rozwiązaniem w zakresie bezpieczeństwa i bardzo dobrze sprawdzają się zarówno samodzielnie oraz jako część większej sieci zabezpieczeń. 25 lat działalności sprawia, że posiadamy duże doświadczenie w dostarczaniu niezawodnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.
Jako firma z siedzibą w województwie łódzkim dbamy zarówno o bezpieczeństwo lokalnych firm, jak i przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie całej Polski. Oprócz fachowego doradztwa, oferujemy także pełne wsparcie techniczne. Aby porozmawiać o tym, jak możemy pomóc chronić Twoją firmę, dom lub mieszkanie i zapewnić Tobie, bądź Twoim pracownikom bezpieczne środowisko pracy, skontaktuj się z nami już dziś.