W jaki sposób akcesoria dodatkowe wpływają na funkcjonalność drzwi?
Szereg produktów i rozwiązań dostępnych na dodatkowe zamówienie zwiększa komfort korzystania z drzwi oraz poprawia ich funkcjonalność. Do akcesoriów dodatkowych zalicza się między innymi: zasuwy czołowe, maskownice podłogowe, przytrzymywacze, odboje podłogowe i ścienne, kratki wentylacyjne z prześwitem lub bez, przepusty drzwiowe, wizjery drzwiowe, zamykacze drzwiowe, regulatory kolejności zamykania, pręty prostujące itd.
Push & Go – System zastępujący kantrygiel
Jednym z najciekawszych produktów dedykowanych do drzwi dwuskrzydłowych jest system Push & Go. Jego łatwa i wygodna obsługa sprawia, że stanowi on doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kantrygli i jest idealnym rozwiązaniem w miejscach oraz pomieszczeniach, w których występuje konieczność częstego otwierania i zamykania obu skrzydeł drzwi dwuskrzydłowych. System instaluje się w skrzydle biernym w wysokich drzwiach drewnianych. W celu odryglowania drzwi, wystarczy wówczas jedynie wcisnąć przycisk. Z kolei zaryglowanie drzwi następuje automatycznie, po ich zatrzaśnięciu. Standardowa odległość pomiędzy ryglem i przyciskiem wynosi 1500 mm, a maksymalna 3000 mm. System przeznaczony jest do zastosowania z manualną zasuwą czołową i występuje w wykończeniu chromowanym matowym.
Zasuwy czołowe
Zasuwy czołowe (kantrygle) służą do zabezpieczenia skrzydła drzwi przed przypadkowym otwarciem. Stosuje się je głównie w drzwiach dwuskrzydłowych. Głównym zadaniem zasuw czołowych jest unieruchomienie w pozycji zamkniętej biernego skrzydła drzwiowego. Konieczność jego otwarcia występuje sporadycznie, jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy istnieje potrzeba wniesienia do pomieszczenia przedmiotów o dużych, ponadgabarytowych rozmiarach (antyków, mebli, specjalistycznych urządzeń lub maszyn itp.). Wówczas ilość miejsca dostępnego po otwarciu samego tylko skrzydła czynnego mogłaby okazać się niewystarczająca do swobodnego przejścia.
Zasuwy czołowe dostarczane są w opakowaniu z blachą zaczepową i wkrętami do montażu. Większość modeli wykonana jest ze stali, stali nierdzewnej lub mosiądzu. Do wyboru są liczne rodzaje wykończenia, między innymi: stal brązowiona, stal galwanizowana na biało / żółto, stal mosiądzowana, stal niklowana, mosiądz lakierowany itd. Zasuwy czołowe dostępne są w różnych długościach, co ułatwia ich dopasowanie do wybranego modelu drzwi.
Przytrzymywacze drzwiowe
Przytrzymywacze drzwiowe są bardzo praktycznymi urządzeniami, które po otwarciu skrzydła drzwi umożliwiają utrzymywanie jego położenia w pozycji otwartej. Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu sytuacjach, w których występuje konieczność zapewnienia łatwego i wygodnego dostępu do danego budynku lub pomieszczenia.
Szeroki wybór modeli ułatwia znalezienie odpowiedniego przytrzymywacza zarówno do lekkich (25 kg), jak i znacznie cięższych skrzydeł drzwiowych (60 kg). Wersje kolorystyczne pozwalają dopasować przytrzymywacz do wystroju pomieszczenia. Z kolei solidna stalowa konstrukcja zapewnia jego wysoką trwałość i wytrzymałość.
Zamykacze drzwiowe
Zamykacze drzwiowe dostępne są w wersji nawierzchniowej oraz wpuszczanej i zapewniają łagodne zamykanie skrzydła drzwiowego. W ten sposób chronią drzwi przed uszkodzeniami wynikającymi z nieodpowiedniego użytkowania z użyciem znacznej siły fizycznej. Ponadto każdorazowo poprzez zamykanie drzwi, zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń oraz zimnego powietrza do środka budynków i pomieszczeń. Z kolei uniemożliwiając pozostawienie drzwi w pozycji otwartej, zapewniają ochronę przed wejściem niepowołanych osób.
Ze względu na swoje właściwości i zalety, zamykacze drzwiowe są często stosowane w obiektach użyteczności publicznej takich jak: urzędy, szpitale, uczelnie, centra handlowe, hotele, restauracje, dworce itp. oraz w zakładach produkcyjnych i magazynach. Z kolei w budownictwie mieszkaniowym, zamykacze montowane są zazwyczaj w drzwiach prowadzących na klatki schodowe oraz korytarze.
Odboje podłogowe i ścienne
Odboje podłogowe i ścienne zapobiegają uderzaniu skrzydła drzwiowego o ściany, meble oraz różne przedmioty znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi. Dostępne na rynku odboje wykonane są najczęściej z aluminium, stali nierdzewnej lub mosiądzu. Do wyboru są modele o różnych wysokościach, kształtach i wykończeniach, co ułatwia ich dopasowanie do stylistyki danych drzwi i pomieszczeń.
Kratki wentylacyjne
Kratki wentylacyjne są istotnym elementem wyposażenia drzwi, zapewniającym odprowadzanie pary wodnej oraz dwutlenku węgla z takich pomieszczeń jak kuchnie, czy łazienki. Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest niezwykle ważna dla utrzymania właściwej higieny, gdyż zapobiega tworzeniu się pleśni i grzybów oraz wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Kratki wentylacyjne występują w wersjach z prześwitem lub bez i dostępne są w wielu rozmiarach. Dzięki temu można łatwo znaleźć model idealnie pasujący do danego otworu montażowego. Dodatkowo wiele kratek posiada konstrukcję z materiałem pęczniejącym, który pod wpływem rosnącej temperatury zwiększa swoją objętość i tworzy przegrodę zapobiegającą przedostawaniu się ognia, zgodnie z wymogami europejskiej normy EN 1634-1.
Wizjery drzwiowe
Wizjery drzwiowe pozwalają dyskretnie i wygodnie sprawdzić, kto znajduje się za drzwiami. Dzięki ich zamontowaniu, osoba przebywająca w mieszkaniu może być pewna, że nie otworzy omyłkowo drzwi przed kimś nieznajomym. Wizjery drzwiowe są bardzo często montowane w drzwiach w: domach, mieszkaniach, gabinetach, pokojach hotelowych, salach szpitalnych itp.
Najnowocześniejsze modele oferują wyświetlacze ciekłokrystaliczne oraz kamery z funkcją podczerwieni, które zapewniają wysokiej jakości obraz i umożliwiają wykonywanie zdjęć oraz nagrywanie filmów nawet przy słabym oświetleniu. Fotografie i filmy można zapisywać na kartach pamięci Micro SD. Elektroniczne wizjery czerpią zasilanie z baterii, co wyklucza konieczność stosowania okablowania. Z kolei ich montaż jest bardzo łatwy, gdyż korpus urządzenia wystarczy umieścić w wybranym miejscu i przytwierdzić do podłoża przy użyciu taśmy samoprzylepnej.
Na rynku dostępne są również tradycyjne wizjery ze szklanymi soczewkami dedykowane do skrzydeł drzwiowych o różnych grubościach. Dzięki wielu wariantom wykończenia, wizjery mogą zostać łatwo dopasowane do stylistyki drzwi, a nawet stanowić element ozdobny skrzydła. Dostępny jest nawet model wizjera posiadający soczewki z hartowanego szkła, który jest odpowiedni do zastosowania w drzwiach kuloodpornych.
Do wyboru są również wizjery dedykowane do montażu w drzwiach przeciwpożarowych, które zostały przetestowane na 30/60 minut odporności ogniowej.
Regulator kolejności zamykania
Spośród pozostałych akcesoriów do drzwi, ciekawe funkcje oferuje regulator kolejności zamykania. Urządzenie dedykowane jest do drzwi dwuskrzydłowych. Jego rolą jest zapewnienie odpowiedniej kolejności zamykania skrzydeł drzwiowych w celu zabezpieczenia ich przed kolizjami oraz potencjalnymi uszkodzeniami.
Pręt prostujący
Aby uchronić drzwi przed wypaczeniem, należy zastosować stalowy pręt prostujący, który niweluje odkształcanie się skrzydła drzwiowego. Dzięki temu zachowuje ono dłużej swoje właściwości. Pręt prostujący dedykowany jest do drzwi drewnianych ramowych lub płycinowych i posiada możliwość regulacji góra/dół.