Urządzenia RFID do drzwi z kontrolą dostępu
Elektroniczne urządzenia wyposażone w czytniki RFID stanowią podstawowy element większości systemów kontroli dostępu zarówno prostych, jak i tych niezwykle rozbudowanych. Pracą takich urządzeń można sterować korzystając z kart zbliżeniowych, opasek, breloków, tagów RFID, a także przy użyciu smartfonów i smartwatchy z zainstalowaną dedykowaną aplikacją.
Technologia RFID – podstawowe informacje
Technologia RFID (Radio-frequency identification) w dosłownym tłumaczeniu oznacza identyfikację za pomocą fal radiowych. Z racji sposobu działania i oferowanych funkcjonalności znajduje ona zastosowanie nie tylko w identyfikacji personelu czy kontroli dostępu, ale także w zarządzaniu procesami logistycznymi i gospodarką magazynową, zarządzaniu opakowaniami zwrotnymi oraz w inwentaryzacji mienia w przedsiębiorstwach.
Obecnie stosowane są trzy podstawowe standardy częstotliwości: niskiej częstotliwości - Low Frequency (LF), wysokiej częstotliwości - High Frequency (HF) oraz ultra wysokiej częstotliwości - Ultra-High Frequency (UHF). W systemach kontroli dostępu najczęściej stosuje się standard HF operujący na częstotliwości 13,56 MHz.
Rosyjski nadajnik podsłuchowy i nietypowy instrument muzyczny
Początki technologii RFID sięgają połowy ubiegłego wieku i są związane z działalnością rosyjskiego fizyka oraz wynalazcy Lwa Termena, który w 1945 roku opracował nadajnik podsłuchowy o wielkości zbliżonej do długopisu. Stanowił on urządzenie bierne, gdyż nie emitował sygnału ani nie wymagał stosowania zasilania. Uruchamiało się go poprzez zewnętrzny sygnał radiowy o odpowiedniej częstotliwości, dlatego też uważany jest za pierwowzór współcześnie stosowanych rozwiązań RFID.
Utalentowany i pomysłowy Rosjanin opracował także nietypowy instrument muzyczny, na którym gra się całkowicie bezdotykowo. Zastosowaną w nim technologią zachwycał się sam Albert Einstein, ale ostatecznie theremin (taką nazwę nosi ten instrument) nie trafił do masowej produkcji. Wykorzystywano go głównie do tworzenia muzyki filmowej. W Polsce dźwięk thereminu mogli usłyszeć fani Stinga, którzy udali się na koncert tego słynnego artysty w trójmiejskiej Ergo Arenie i wysłuchali utworu „Moon over Bourbon Street”.
Pierwszy pasywny transponder radiowy
W 1973 roku Mario Cardullo opatentował pasywny transponder radiowy z pamięcią, który można uznać za najbardziej zbliżone urządzenie do obecnie stosowanych czytników RFID. Początkowo zakładano zastosowanie opracowanego rozwiązania w transporcie do identyfikacji pojazdów samochodowych, wyznaczania tras pojazdów, monitorowania wydajności pojazdów oraz w systemach automatycznego poboru opłat. Ponadto przewidywano możliwość wykorzystania patentu Cardullo w bankowości (karty kredytowe), w systemach zabezpieczeń (identyfikacja osób, automatyczne bramki, nadzór) oraz w medycynie (identyfikacja i historia leczenia pacjentów).
Prezentacja w laboratorium Los Alamos
W tym samym 1973 roku w słynnym laboratorium Los Alamos National Laboratory położonym w stanie Nowy Meksyk, Steven Depp, Alfred Koelle i Robert Frayman zaprezentowali działanie pierwszych pasywnych i półpasywnych tagów RFID. Pracowały one na częstotliwości 915 MHz i oferowały przetwarzanie 12-bitowe. Jednocześnie intensywne prace nad rozwojem technologii RFID prowadziły amerykańskie firmy Raytheon i Fairchild.
Patent na rozwiązanie RFID
Z kolei w 1983 roku pierwszy patent, w którego nazwie pojawiło się oznaczenie RFID zarejestrował Charles Walton. Opracowane przez niego rozwiązanie miało być wykorzystywane do zamieszczania informacji o towarach w magazynach i sklepach wielkopowierzchniowych. W latach 90. ubiegłego wieku zaczęła je stosować znana amerykańska sieć supermarketów Walmart. Obecnie z racji wygody użytkowania i możliwości błyskawicznego odczytu dużej ilości danych, tagi RFID są używane do znakowania towarów w sklepach na całym świecie.
W jakich urządzeniach kontroli dostępu stosuje się technologię RFID?
Systemy kontroli dostępu obejmują urządzenia elektroniczne, elektromotoryczne i mechaniczne, które współpracują ze sobą umożliwiając wybranym osobom dostęp do określonych budynków, obiektów, stref i pomieszczeń w zaprogramowanym przedziale czasu. Technologia RFID jest stosowana we wszystkich urządzeniach wyposażonych w czytnik RFID i służących do zarządzania dostępem, takich jak między innymi:
- Klamki elektroniczne Aries Smart 2.0
- Wkładki elektroniczne Libra Smart 2.0
- Czytniki zbliżeniowe Stylos Smart 2.0
- Zamki elektromotoryczne x1R Smart 2.0
- Zamki szafkowe Smart Locker 2.0
Tego rodzaju urządzenia sprawdzają się idealnie zarówno w niewielkich systemach kontroli dostępu, na przykład w domach, mieszkaniach, apartamentowcach, jak i w rozproszonych sieciach obejmujących liczne obiekty przemysłowe czy magazynowe zlokalizowane na bardzo dużym terenie. Ponadto urządzenia RFID są powszechnie stosowane w biurach, obiektach noclegowych, centrach konferencyjnych, apartamentach na wynajem, bankach, placówkach medycznych, sklepach oraz w szkołach, bibliotekach, muzeach i na uczelniach.
Klamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu
Klamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu posiadają nie tylko wbudowany czytnik RFID, ale zostały także wyposażone w radio Bluetooth 5.0. Dzięki zastosowaniu opatentowanego systemu wybudzania czytnika zużycie baterii jest minimalne, dzięki czemu wystarcza ona na 50 000 cykli pracy, co przy umiarkowanym użytkowaniu wystarcza na pięć lat użytkowania urządzenia. Do wyboru są wersje klamek dedykowane do montażu w drzwiach wewnętrznych (IP54) oraz zewnętrznych (IP55).
Wąski profil (38 mm) umożliwia łatwy montaż klamki na drzwiach drewnianych, aluminiowych, metalowych oraz na drzwiach profilowych PCV. Dodatkowo model Aries Smart 2.0 jest kompatybilny z większością zamków wpuszczanych z otworem na trzpień 7/8/9 mm, a jego instalacja nie wymaga stosowania okablowania. Pracą klamki można sterować za pomocą smartfonów, smartwatchy, kart zbliżeniowych, opasek, breloków oraz tagów RFID. W sytuacji awaryjnej klamkę można odblokować korzystając z ukrytej wkładki bębenkowej.
Warto podkreślić, że administrator korzystający z dedykowanego oprogramowania ma możliwość zdalnego przydzielania, odbierania i modyfikowania uprawnień użytkowników. W ten sposób może zarządzać drzwiami na różnych obiektach położonych w innych miastach, a nawet państwach oraz monitorować sytuację na drzwiach w trybie rzeczywistym przebywając w dowolnym miejscu na świecie pod warunkiem, że posiada połączenie z siecią internetową. Co równie istotne istnieje możliwość zasprzęglenia klamki z trzpieniem w sposób ciągły. Umożliwia to każdej osobie wolny dostęp do danego budynku lub pomieszczenia.
Wkładki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu
Wkładki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu stanowią idealne rozwiązanie zarówno w prostych, jak i w rozbudowanych systemach kontroli dostępu. Można je zainstalować na każdych drzwiach posiadających otwór na wkładkę bębenkową o profilu europejskim (EN 1303).
Wkładki Libra Smart 2.0 posiadają wbudowany moduł Bluetooth 5.0 oraz wieloprotokołowy czytnik RFID 13,56 MHz, a ich pracą można sterować za pomocą smartfonów, smartwatchy, kart zbliżeniowych, opasek, breloków oraz tagów RFID. Wszystkie dane przesyłane bezprzewodowo do czytnika są szyfrowane, dzięki czemu nie ma możliwości ich przejęcia ani odczytania przez osoby postronne poprzez ataki kryptograficzne typu „brute force” oraz „man-in-the-middle”.
Wkładki elektroniczne Libra Smart 2.0 są dostępne w wersji standardowej oraz w wersji Heavy Duty. Obie wersje urządzenia posiadają zabezpieczenie przeciwprzewierceniowe w bębenku wkładki, zabezpieczenie przed wyrwaniem wkładki oraz programowane punkty złamania, a mechanizm i silniczek są chronione zarówno mechanicznie, jak i elektronicznie. Dodatkowo w wersji Heavy Duty wkładka Libra Smart 2.0 oferuje klasy szczelności IP66/IP67/IP69 oraz posiada zabezpieczenie przeciwprzewierceniowe nie tylko w bębenku, ale także w korpusie.
Wkładki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu stanowią idealne rozwiązanie nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w obiektach użyteczności publicznej takich jak biura, sklepy, magazyny, siedziby firm, hotele, pensjonaty, apartamenty na wynajem itd. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu administrator systemu, którym jest najczęściej właściciel lub zarządca obiektu może nadawać, odbierać i modyfikować uprawnienia, a nawet monitorować sytuację na poszczególnych drzwiach w trybie rzeczywistym.
Czytniki zbliżeniowe do drzwi z kontrolą dostępu
Czytniki zbliżeniowe służą do uwierzytelniania tożsamości na drzwiach z kontrolą dostępu. Umożliwiają także zarządzanie pracą zamków elektronicznych, bram parkingowych, bram garażowych, furtek, szlabanów itp. Są jednym z najczęściej stosowanych urządzeń w systemach kontroli dostępu. W zależności od wybranej wersji można je stosować w drzwiach wewnętrznych lub w drzwiach zewnętrznych.
Dostępne są czytniki z diodami LED oraz czytniki z klawiaturą i wyświetlaczem. Obsługują one komunikację RFID i działają na częstotliwości 13,56 MHz. Ich pracą można sterować korzystając ze kart zbliżeniowych, opasek, breloków oraz tagów RFID. Posiadają także radio Bluetooth 5.0, dzięki któremu można je obsługiwać przy użyciu smartfonów oraz smartwatchy. W przypadku czytników z klawiaturą, uwierzytelnianie jest również możliwe za pomocą kodów PIN.
Czytniki uwierzytelniające Stylos Smart 2.0 są dostarczane w zestawie wraz z samoregulującym zasilaczem dostarczającym prąd o napięciu od 8 Vdc do 30 Vdc. Zapewnia to świetną funkcjonalność i elastyczność oraz umożliwia w większości przypadków korzystanie z istniejącego zasilania, nawet jeśli w teorii niektóre parametry pracy urządzeń mogłyby ulec pogorszeniu. Oprócz współpracy z zamkami elektronicznymi, czytniki Stylos Smart 2.0 umożliwiają także sterowanie pracą zamków solenoidowych Thesis 2.0. Mogą być one podłączane do czytników bez konieczności stosowania zewnętrznych aktywatorów. Ponadto umożliwiają niezależne zarządzanie dwoma rodzajami dostępu z funkcjami interlock oraz sygnalizacją świetlną.
Zamki elektromotoryczne do drzwi z kontrolą dostępu
Zamki elektromotoryczne zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w drzwiach przeciwwłamaniowych o wzmocnionej konstrukcji. Łączą zalety zamków mechanicznych (cztery rygle o średnicy 18 mm wysuwane na 30 mm oraz zaczep o średnicy 20 mm z regulacją) z funkcjonalnościami zamków elektronicznych (uwierzytelnianie za pomocą smartfonów, smartwatchy, kart zbliżeniowych, opasek, tagów, breloków oraz poprzez czytnik biometryczny).
Zamki x1R Smart 2.0 są dostępne w wersji nawierzchniowej i wpuszczanej. Zostały sklasyfikowane w najwyższej (7) klasie zabezpieczenia antywłamaniowego zgodnie z wymogami europejskiej normy EN 14846. Posiadają wbudowany silnik elektryczny sterowany wydajnym mikroprocesorem, a działanie rygli rozporowych jest zawsze zapewnione (w sposób mechaniczny za pomocą klucza wkładki bębenkowej), nawet w przypadku zaniku zasilania elektrycznego.
Zamki szafkowe z kontrolą dostępu
Zamki szafkowe z czytnikiem RFID sprawdzają się idealnie nie tylko w biurach, urzędach czy siedzibach firm, ale także w szatniach na siłowniach, basenach, szkołach, przedszkolach oraz w obiektach przemysłowych czy na magazynach. Zamek Smart Locker 2.0 jest wyposażony w wieloprotokołowy czytnik zbliżeniowy ISO14443A/ISO14443B działający na częstotliwości 13,56MHz. Oznacza to, że jego pracą można sterować za pomocą smartfonów, smartwatchy, kart zbliżeniowych, opasek, breloków oraz tagów RFID. Co więcej zamek jest zasilany za pomocą baterii litowej AA, dlatego też może być w łatwy sposób zamontowany w różnych miejscach oraz na różnych meblach i szafkach bez konieczności doprowadzania kabli do miejsca instalacji.
Urządzenia RFID do drzwi z kontrolą dostępu to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia kontrolę dostępu do pomieszczeń, zwiększa bezpieczeństwo oraz pomaga w zarządzaniu procesami biznesowymi. Ich zastosowanie jest coraz bardziej powszechne i zapewne w przyszłości będziemy mogli spotkać je w jeszcze większej liczbie miejsc, zarówno w firmach, biurach, jak i w prywatnych domach.
Chcesz wiedzieć więcej?
Masz pytanie odnośnie urządzeń RFID do drzwi z kontrolą dostępu?
Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej.
Nasi specjaliści udzielą zwrotnej informacji na wskazany przez Państwa kontakt mailowy lub telefoniczny, najszybciej jak to możliwe.