Systemy kontroli dostępu w kancelariach prawnych i komorniczych
Systemy kontroli dostępu są stosowane nie tylko w dużych obiektach przemysłowych czy rozbudowanych obiektach użyteczności publicznej, ale także w gabinetach, biurach oraz w kancelariach prawnych i komorniczych.
Ze względu na charakter wykonywanej pracy oraz pełnione funkcje, urzędnicy i pracownicy wykonujący zawody prawnicze, wymagają szczególnego podejścia w kwestiach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Ponadto w kancelariach prawnych i komorniczych przechowywane są dokumenty zawierające wrażliwe i poufne dane. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki i potencjalne zagrożenia, zastosowanie sprawdzonego, bezpiecznego i wygodnego w obsłudze systemu kontroli dostępu, wydaje się najlepszym możliwym rozwiązaniem.
W 2005 roku została uchwalona ustawa, potocznie określana mianem „lex Gosiewski”, która ułatwiła dostęp do zawodów prawniczych. W efekcie wzrosła liczba osób ubiegających się o uprawnienia pozwalające świadczyć usługi prawnicze. Co za tym idzie zwiększyła się również ilość kancelarii prawnych i komorniczych, które obecnie znajdują się już nie tylko w największych miastach i metropoliach, ale także w mniejszych miejscowościach. Bez względu na lokalizację, aby móc skutecznie działać oraz w prawidłowy sposób spełniać swoje funkcje, kancelarie prawne i komornicze oraz zatrudnione w nich osoby powinny korzystać z nowoczesnych technologii, zapewniających nie tylko wygodę, ale także najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dlatego też w tego rodzaju obiektach co raz częściej stosowane są elektroniczne systemy kontroli dostępu, zezwalające na wejście do konkretnych stref, pomieszczeń i budynków jedynie osobom posiadającym ważne prawa dostępu.
Jakie systemy kontroli dostępu sprawdzają się najlepiej w kancelariach prawnych i komorniczych?
W kancelariach prawnych i komorniczych bardzo dobrze sprawdzają się zarówno proste systemy kontroli dostępu, jak i rozbudowane oraz dedykowane rozwiązania, opracowywane w oparciu o specyfikację klienta i dostosowane do jego konkretnych potrzeb. Z racji szyfrowanej komunikacji pomiędzy poświadczeniami, a urządzeniami końcowymi, każdy system kontroli dostępu zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo w przypadku pojawienia się ryzyka związanego z potencjalnym nadużyciem na przykład z powodu utraty poświadczenia przez użytkownika, może być ono natychmiast unieważnione przez administratora. Co równie ważne administrator może zdalnie kontrolować sytuację na poszczególnych drzwiach, przejściach i bramach bez konieczności przebywania w pobliżu danego budynku czy obiektu.
Użytkownicy mają możliwość korzystania z wielu rodzajów poświadczeń, takich jak między innymi: karty zbliżeniowe, pastylki, opaski, breloki, tagi zbliżeniowe, klucze mechatroniczne oraz smartfony, tablety i smartwatche z dedykowaną aplikacją. Dodatkowo w przypadku zastosowania czytników biometrycznych współpracujących z zamkami elektromotorycznymi, autoryzacja jest możliwa za pomocą kodu PIN lub odcisku palca. Zależnie od preferencji klienta, dane niezbędne do autoryzacji użytkowników systemu mogą znajdować się na zarządzanych przez niego serwerach lub chmurowych serwerach, działających w oparciu o system operacyjny Linux i hostowanych przez dostawcę.
Zależnie od wybranego systemu kontroli dostępu, możliwe jest zastosowanie wielu rodzajów urządzeń sterowanych elektronicznie, takich jak: klamki elektroniczne, wkładki elektroniczne, czytniki zbliżeniowe, zamki elektromotoryczne, zamki solenoidowe, zamki szafkowe, wkładki mechatroniczne oraz inteligentne przekaźniki. W ten sposób możliwe jest bezpieczne i wygodne zarządzanie nie tylko pracą samych drzwi, ale także bram, furtek, bramek obrotowych (tzw. tripodów), bramek uchylnych, kołowrotów, szlabanów, wind itp. Warto mieć świadomość, że wiele urządzeń kontroli dostępu nie wymaga stosowania okablowania co znacznie ułatwia i przyspiesza ich montaż.
Co sprawia, że systemy kontroli dostępu stanowią idealne rozwiązanie w kancelariach prawnych i komorniczych?
Nowoczesne systemy kontroli dostępu sprawdzają się równie dobrze w zarządzaniu uprawnieniami użytkowników stałych, jak i rotujących. Dlatego też korzystają z nich nie tylko etatowi pracownicy, ale także osoby wykonujące różnego rodzaju prace montażowe czy serwisowe na terenie danego budynku czy obiektu, a nawet personel sprzątający. Dzięki możliwości przydzielania konkretnym osobom dostępu wyłącznie do wybranych pomieszczeń i stref, zyskujemy pewność, że żadna niepowołana osoba nie wejdzie do archiwum, w którym przechowywane są poufne dokumenty ani nie otworzy drzwi prowadzących do serwerowni czy innego pomieszczenia o krytycznym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania infrastruktury technicznej danego budynku czy nawet przedsiębiorstwa.
Co więcej w przypadku wielu systemów kontroli dostępu, możliwe jest ich zintegrowanie z systemami automatyki domowej i przemysłowej. Wówczas korzystając z jednego panelu administracyjnego można nie tylko zarządzać dostępem, ale także sterować kamerami monitoringu, oświetleniem, ogrzewaniem itp. Ponadto systemy kontroli dostępu można zintegrować z systemami rejestracji czasu pracy, systemami sygnalizacji pożarowej, systemami sygnalizacji włamania i napadu itp. Większość systemów kontroli dostępu charakteryzuje wysoka skalowalność. Oznacza to, że pilotażowa instalacja może obejmować zaledwie kilka urządzeń, a następnie wraz z pojawianiem się nowych potrzeb, jej rozbudowa o kolejne drzwi, bramki i przejścia, nie będzie stanowić jakiegokolwiek problemu.
Systemy kontroli dostępu pozwalają usprawnić pracę i zwiększyć poziom bezpieczeństwa w kancelarii prawnej i komorniczej. Podobnie jak inne nowoczesne technologie w istotny sposób wpływają na jakość świadczonych usług oraz podnoszą komfort pracowników oraz interesariuszy przebywających w budynkach, przestrzeniach i pomieszczeniach, należących do danej kancelarii. Wszystko to sprawia, że w wielu krajach Europy Zachodniej systemy kontroli dostępu stanowią standardowy element wyposażenia obiektów użyteczności publicznej, w tym urzędów państwowych, sądów, prokuratur, kancelarii prawnych, kancelarii komorniczych itp.
Potrzebujesz pomocy w doborze systemu kontroli dostępu i zamków z kontrolą dostępu?
Nasz profesjonalny zespół specjalistów i doradców specjalizujących się w systemach kontroli dostępu służy pomocą w doborze i konfiguracji poszczególnych rozwiązań w Twojej kancelarii.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki system kontroli dostępu będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej kancelarii lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszej pełnej gamy produktów związanych z urządzeniami kontroli dostępu, skontaktuj się z nami pod adresem: kontrola-dostepu@novet.eu