Systemy kontroli dostępu na lotniskach
Lotniska stanowią kluczowy element infrastruktury transportowej każdego kraju i regionu. Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki, zapewniając przemieszczanie drogą powietrzną nie tylko pasażerów, ale także towarów. Aby mogły spełniać swoją rolę w prawidłowy sposób, niezbędne jest ich wyposażenie w nowoczesne, bezpieczne oraz wygodne w obsłudze systemy kontroli dostępu.
Dlaczego system kontroli dostępu na lotnisku pełni niezwykle istotną rolę?
Warto mieć świadomość, że w skład każdego portu lotniczego wchodzi szereg obiektów oraz instalacji, takich jak między innymi wieże kontroli lotów, pasy startowe, płyty postojowe, hangary, parkingi a także terminale pasażerskie i towarowe. Co więcej w terminalach pasażerskich w strefach wolnocłowych znajdują się sklepy, restauracje, toalety, saloniki biznesowe oraz różne punkty usługowe, w których kontrola dostępu również odgrywa niebagatelną rolę. W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa, dostęp do każdego budynku, pomieszczenia czy strefy musi być ściśle kontrolowany i ograniczony jedynie do uprawnionych przez administratora osób. W tej roli najlepiej sprawdzają się systemy kontroli dostępu dedykowane do infrastruktury rozproszonej.
Czym charakteryzują się dedykowane systemy kontroli dostępu?
Funkcjonalności dedykowanych systemów kontroli dostępu są tworzone w oparciu o ściśle określone wymagania klienta, dzięki czemu mogą zostać idealnie dopasowane do konkretnych potrzeb w danym miejscu instalacji. Jednocześnie systemy te są w pełni skalowalne co oznacza, że wdrożenie można rozpocząć od niewielkiej, pilotażowej instalacji, a jeśli pojawi się taka konieczność w przyszłości, można rozbudowywać ją nie tylko o dodatkowe drzwi, wejścia i przejścia, ale także o kolejne funkcje.
Dodawane drzwi i budynki mogą znajdować się w dowolnej lokalizacji, nawet w szczerym polu. Przeszkody nie stanowi w tym przypadku ani brak stałego personelu, pracującego na danym obiekcie, ani brak możliwości podłączenia urządzeń kontroli dostępu do sieci elektrycznej, gdyż wkładki współpracują z kluczami w oparciu o technologię indukcyjną. Dzięki temu nie wymagają stosowania okablowania, gdyż po umieszczeniu we wkładce lub kłódce, zasilany bateryjnie klucz nie tylko przesyła do niej informacje, ale także przekazuje jej energię.
Kolejnym atutem dedykowanego systemu kontroli dostępu jest możliwość obsługi bardzo dużej ilości użytkowników, sięgającej nawet kilku czy kilkunastu tysięcy osób. Korzystając z dowolnego komputera z dostępem do internetu i logując się na specjalną stronę, administrator może obserwować zachowanie użytkowników oraz zapoznać się z historią zdarzeń w każdym punkcie dostępu. Istotne znaczenie ma także filozofia działania systemu, opierająca się o zdalne przyznawanie uprawnień użytkownikom, wykonującym swoje obowiązki w terenie.
Skuteczne zabezpieczenia i szeroki wybór urządzeń
Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają nie tylko zabezpieczenia mechaniczne, stosowane w urządzeniach kontroli dostępu, ale także szyfrowana transmisja danych. Dzięki temu informacje przesyłane pomiędzy poświadczeniem, a zamkiem nie są możliwe do przejęcia ani odczytania w wyniku ataków kryptograficznych typu brute force czy man in the middle. Równie ważne jest to, że czas potrzebny na wymianę danych pomiędzy kluczem mechatronicznym, a wkładką nie przekracza 80 milisekund, co oznacza brak odczuwalnych opóźnień podczas otwierania drzwi.
W dedykowanym systemie kontroli dostępu oprócz kluczy, wkładek i kłódek mechatronicznych, możliwe jest również stosowanie innych urządzeń kontroli dostępu takich jak: czytniki uwierzytelniające, wkładki elektroniczne, klamki elektroniczne czy aktywatory, sterujące pracą bram, bramek obrotowych (tripodów), szlabanów itp. Szeroki zakres urządzeń oraz ich możliwości pozwalają stworzyć punkt dostępu praktycznie w każdym budynku i miejscu na terenie portu lotniczego. Następnie punkty dostępu można grupować w tzw. strefy drzwi.
Strefy drzwi i role użytkowników
Praktycznym i bardzo użytecznym rozwiązaniem jest możliwość podzielenia obiektu takiego jak lotnisko na wiele rodzajów stref, obszarów i pomieszczeń, różniących się od siebie funkcją i poziomem zabezpieczeń. Wówczas można wyodrębnić strefy i obszary szczególnie narażone na ryzyko nieuprawnionego dostępu, pomieszczenia o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa danego obiektu i przebywających w nim osób oraz obszary umożliwiające zarządzanie ruchem. Co więcej samych użytkowników można grupować w oparciu o role, jakie pełnią na terenie danego obiektu, aby móc w wygodny sposób przyznawać, modyfikować, a w razie potrzeby unieważniać przyznane im uprawnienia.
Integracja z systemami automatyki budynkowej
Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania dedykowanego systemu kontroli dostępu jest możliwość jego zintegrowania z rozwiązaniami automatyki budynkowej, które już działają na terenie danego portu lotniczego i pozwalają sterować oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, kamerami monitoringu wizyjnego, alarmami czy czujnikami przeciwpożarowymi. Tego typu integracje podnoszą poziom bezpieczeństwa na jeszcze wyższy poziom. Umożliwiają błyskawiczne informowanie o zagrożeniach, a w razie ich wystąpienia pozwalają na szybką i sprawną ewakuację osób, znajdujących się na terenie danego obiektu.
Dedykowane systemy kontroli dostępu na lotniskach w Europie
Dedykowane systemy kontroli dostępu sprawdziły się w wielu obiektach infrastruktury transportowej oraz w obiektach użyteczności publicznej na terenie całej Europy. Przykładem portów lotniczych, w których stosuje się je na co dzień jest zarządzane przez AENA lotnisko w mieście Palma de Mallorca, gdzie zbudowano system opierający się na mechatronicznych kłódkach F9000. Z kolei na francuskim lotnisku Toulouse Blagnac wdrożono system oparty na wkładkach mechatronicznych oraz innych urządzeniach kontroli dostępu, zamontowanych na 2500 drzwi, bram, wejść i przejść. Na co dzień korzysta z niego około 1700 użytkowników, dokonując niemal 10 000 wejść.
Potrzebujesz pomocy w doborze systemu kontroli dostępu i zamków z kontrolą dostępu?
Nasz profesjonalny zespół specjalistów i doradców specjalizujących się w systemach kontroli dostępu służy pomocą w doborze i konfiguracji poszczególnych rozwiązań na lotniskach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki system kontroli dostępu będzie najlepszym rozwiązaniem dla lotniska lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszej pełnej gamy produktów związanych z urządzeniami kontroli dostępu, skontaktuj się z nami pod adresem: kontrola-dostepu@novet.eu