Ochrona palców w szkołach, przedszkolach i innych obiektach użyteczności publicznej
Każdego roku przytrzaśnięcie dłoni i palców drzwiami prowadzi do wielu bolesnych urazów w szkołach, przedszkolach, a także w innych obiektach użyteczności publicznej, z których korzystają dzieci i młodzież. Najlepszym sposobem pozwalającym uniknąć tego rodzaju zdarzeń jest zastosowanie rolety ochronnej, profilu osłonowego lub innego rozwiązania ochrony palców, dedykowanego do montażu na skrzydle drzwiowym.
Ochrona palców w szkołach i przedszkolach
Warto mieć świadomość, że wypadki związane z uszkodzeniami dłoni i przycięciem palców mają miejsce nie tylko na terenie szkół czy przedszkoli, ale także w innych obiektach, w których przebywają dzieci, takich jak na przykład ośrodki kolonijne, baseny, ośrodki sportowe, sale gimnastyczne itp. Zazwyczaj są to poważne kontuzje, wymagające interwencji chirurgicznej, długiego leczenia, a nawet specjalistycznej, czasochłonnej i kosztownej rehabilitacji. W niektórych przypadkach może dojść do przecięcia połączeń nerwowych, a nawet amputacji opuszka czy całego palca. Wówczas skutki uszkodzenia dłoni odczuwane będą przez dziecko przez całe dorosłe życie.
Dyrektor szkoły ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów
Zgodnie z rozporządzeniem MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, odpowiedzialność za skutki nieszczęśliwych wypadków na terenie szkół oraz innych placówek oświatowych spoczywa na zarządzających nimi dyrektorach. Nawet jeśli do urazu doszło w wyniku nieuwagi pokrzywdzonego ucznia lub nieodpowiedzialnego zachowania innego dziecka, rodzicom poszkodowanego malucha przysługuje prawo do odszkodowania, a w szczególnych wypadkach, mogą oni nawet zażądać wypłacania renty na rzecz swojego dziecka.
Żadne pieniądze nie zrekompensują cierpienia dziecka
Dyrektorzy szkół oraz innych placówek oświatowych mają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, nawet wtedy gdy znajdują się oni poza terenem szkoły, na przykład na wycieczce szkolnej lub na tzw. zielonej szkole. Przy okazji warto także zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie polisy ubezpieczeniowe NNW, którymi objęci są uczniowie, gwarantują wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia palców. Poza tym żadne, nawet duże pieniądze, nie zrekompensują dziecku fizycznego oraz psychicznego cierpienia związanego z bólem, zabiegami medycznymi czy rehabilitacją.
Ochrona palców w innych rodzajach obiektów
Ochrona palców znakomicie sprawdza się nie tylko na drzwiach w placówkach oświatowych, ale także w obiektach, z których korzystają osoby starsze czy niepełnosprawne jak na przykład szpitale, sanatoria, ośrodki zdrowia, przychodnie, domy opieki itp.
Stosowanie rozwiązań ochrony palców rekomendowane jest także we wszystkich obiektach infrastruktury transportowej jak dworce, porty czy lotniska, z których korzystają codziennie setki, a nawet tysiące osób. Udający się w pośpiechu na prom, pociąg czy samolot podróżni często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa co sprawia, że są narażeni na urazy palców oraz dłoni.
Łatwiej zapobiegać niż leczyć
Uszkodzeniom dłoni i palców znacznie łatwiej jest zapobiec niż później je leczyć. W tym celu wystarczy zamontować na drzwiach odpowiedni rodzaj okucia. W ofercie NOVET dostępne są rolety ochronne dedykowane do montażu po stronie przeciwnej do zawiasowej, profile osłonowe odpowiednie do instalacji po stronie zawiasowej oraz rozwiązania przeznaczone do zastosowania na głównej krawędzi zamykającej. Szeroki asortyment umożliwia łatwe znalezienie okucia do każdego rodzaju drzwi bez względu na materiał z jakiego zostały wykonane oraz ich przeznaczenie (drzwi zewnętrzne / wewnętrzne).
Sprawdzone rozwiązania uznanej marki
Producentem oferowanych przez NOVET rozwiązań ochrony palców jest uznana niemiecka marka Athmer. Ich wysoką jakość wykonania oraz wytrzymałość potwierdzają testy rolet ochronnych NR-25, NR-30, NR-30XL, NR-38 i NR-38XL. Przebadano je na milion cykli pracy, co potwierdza certyfikat instytutu MPA NRW. Co równie istotne niektóre z okuć, takie jak na przykład roleta NR-32 Unisafe mogą zostać zamontowane na drzwiach, na których zastosowano zamknięcia przeciwpaniczne. Ponadto taką roletę można wyposażyć w specjalną osłonę przeciwuderzeniową, która skutecznie zapobiega przemieszczeniu rozwiązań ochrony palców przez ciężkie przedmioty, na przykład łóżka szpitalne czy wózki bagażowe na lotnisku.
Regulacje prawne
W niektórych krajach należących do Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech obowiązują regulacje prawne nakazujące stosowanie rozwiązań ochrony palców w szkołach, przedszkolach oraz w innych obiektach, w których przebywają dzieci. Biorąc pod uwagę aktualne trendy oraz ujednolicanie przepisów pomiędzy krajami należącymi do Unii Europejskiej, pojawienie się podobnych ustaw i rozporządzeń w Polsce wydaje się jedynie kwestią czasu.
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł zapoznaj się z rozwiązaniami ochrony palców niemieckiej marki Athmer: