Kontrola dostępu w obiektach penitencjarnych
Do obiektów penitencjarnych można zaliczyć między innymi: zakłady karne, areszty śledcze, zakłady resocjalizacyjne, zakłady resocjalizacyjno-rewalidacyjne i zakłady readaptacyjne. Są to obiekty o szczególnym przeznaczeniu, w których kwestie związane z bezpieczeństwem traktowane są priorytetowo. Oprócz systemów kontroli dostępu (SKD) stosuje się w nich także systemy telewizji dozorowej i przemysłowej CCTV, urządzenia do kontroli osób, bagaży, pojazdów i ładunków, domofony, wideodomofony, interkomy, systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), systemy sygnalizacji pożarowej (SSP) oraz systemy depozytowe (skrytkowe).
Sprawdzone systemy kontroli dostępu do zastosowania w obiektach penitencjarnych
Zabezpieczenia techniczno-ochronne stosowane w zakładach karnych i aresztach śledczych różnią się w zależności od rodzaju strefy, w których są wykorzystywane. Poszczególne strefy mogą obejmować budynki, w których przebywają osadzeni oraz przyległe do nich obiekty, pasy ochronne, bramy wjazdowe i wyjazdowe, szlabany, wejścia na teren jednostki, wyjścia z terenu jednostki oraz pomieszczenia i obiekty o szczególnym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa, takie jak: archiwa, serwerownie czy magazyny broni. Systemy kontroli dostępu stosowane w obiektach penitencjarnych opierają się na urządzeniach zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa, odpornych na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz na trudne warunki użytkowania.
Poświadczenia w systemie kontroli dostępu
W elektronicznych systemach kontroli dostępu odpowiednich do zastosowania w obiektach penitencjarnych, administrator ma możliwość zdalnego zarządzania uprawnieniami użytkowników, którzy korzystają z poświadczeń do otwarcia poszczególnych drzwi i przejść. Rolę poświadczeń mogą pełnić klucze mechatroniczne, karty / tagi Mifare Classic i Desfire, smartfony / tablety z zainstalowaną dedykowaną aplikacją oraz kody PIN. Ponadto w przypadku zastosowania czytnika biometrycznego, możliwe jest uwierzytelnienie za pomocą odcisku palca. Warto podkreślić, że oprogramowanie umożliwia administratorowi w dowolnej chwili cofnięcie, unieważnienie lub zmodyfikowanie uprawnień. Taka funkcjonalność przydaje się w wielu sytuacjach. Wystarczy, że pracownik zgubi kartę czy opaskę zbliżeniową, uda się na urlop, skorzysta ze zwolnienia lekarskiego lub zmieni zajmowane stanowisko. Nie musi nawet oddawać swojego poświadczenia w celu jego przeprogramowania, gdyż modyfikacja uprawnień odbywa się całkowicie zdalnie.
Sposób działania i możliwości personalizacji systemu
Filozofia działania nowoczesnych systemów kontroli dostępu umożliwia stosowanie różnych urządzeń, współpracujących ze sobą w ramach danego systemu. Pozwala to na zarządzanie dostępem w rozproszonej sieci budynków, składających się z wielu pomieszczeń o różnych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa i stanowi istotny atut w przypadku obiektów penitencjarnych, obejmujących zwykle wiele budynków, stref, wejść oraz przejść.
Poszczególne funkcje systemu można personalizować, aby dostosować je do specyfiki danego obiektu oraz do ściśle określonych wymagań związanych z rodzajem prowadzonej działalności. Dodatkowo w ramach programu ISEO Technology Partner możliwe jest zintegrowanie systemu kontroli dostępu z popularnymi rozwiązaniami automatyki domowej i przemysłowej. Należy mieć świadomość, że większość systemów kontroli dostępu jest w pełni skalowalnych co oznacza, że mogą być one rozbudowywane o nowe drzwi i urządzenia wraz z dołączaniem do systemu kolejnych budynków i pomieszczeń.
Bezpieczne i łatwe w obsłudze urządzenia kontroli dostępu
Zależnie od rodzaju i konfiguracji wybranego systemu urządzenia kontroli dostępu, jakie można zastosować w obiekcie penitencjarnym to: czytniki zbliżeniowe, wkładki / kłódki mechatroniczne, wkładki elektroniczne, klamki elektroniczne, zamki elektromotoryczne, zamki solenoidowe i zamki szafkowe. Mogą one pracować zarówno w trybie offline, jak i w trybie online. Większość urządzeń jest zasilana bateryjnie, z kolei wkładki i kłódki mechatroniczne czerpią zasilanie bezpośrednio z kluczy i nie wymagają stosowania okablowania, co umożliwia ich montaż niemal w każdych drzwiach, nawet w obiektach położonych w szczerym polu. Zastosowanie takich urządzeń przekłada się nie tylko na oszczędność czasu, ale także pieniędzy. Co więcej sam proces uwierzytelniania zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund co oznacza, że otwarcie drzwi, bramy lub szlabanu jest możliwe w jeszcze krótszym czasie niż w przypadku użycia tradycyjnych kluczy mechanicznych czy pilota.
Ochrona wrażliwych danych
Transmisja danych pomiędzy poświadczeniami i urządzeniami kontroli dostępu odbywa się w formie zaszyfrowanej, a do kodowania wykorzystywany jest bezpieczny algorytm AES-128. Dzięki temu nie ma możliwości przejęcia ani odczytania przesyłanych informacji przez osoby postronne. Dane dotyczące uprawnień poszczególnych użytkowników oraz historii zdarzeń są rejestrowane na urządzeniach kontroli dostępu, a następnie przesyłane do serwera, który znajduje się w chmurze i posiada odpowiednie zabezpieczenia przed potencjalnymi atakami. Wszystko to sprawia, że elektroniczne systemy kontroli dostępu są w pełni bezpiecznymi rozwiązaniami, które mogą być stosowane w miejscach, w których konieczne jest zapewnienie właściwej ochrony wrażliwym danym osobowym.
Skuteczne wspomaganie pracy funkcjonariuszy
Poprzez możliwość wygodnego zarządzania uprawnieniami, system kontroli dostępu w obiekcie penitencjarnym wspomaga codzienną pracę funkcjonariuszy. Nie muszą oni nosić przy sobie pęku kluczy i zastanawiać się, którego z nich użyć w celu otwarcia kolejnych drzwi. Nadzór administratora nad poświadczeniami wyklucza ewentualną pomyłkę związaną z pobraniem niewłaściwego klucza mechanicznego przez funkcjonariusza służby więziennej. Ponadto elektroniczne systemy kontroli dostępu umożliwiają wygodne raportowanie zagrożeń, pozwalając administratorowi na bieżąco reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację w danym pomieszczeniu, obiekcie, strefie czy grupie budynków.
Szerokie uprawnienia administratora
Korzystający z dedykowanego oprogramowania administrator może na bieżąco obserwować kto wchodzi lub wychodzi z danego pomieszczenia czy budynku, co pozwala w wygodny sposób zarządzać pracą personelu i reagować w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów czy nadużyć. Z kolei przeglądając rejestr zdarzeń, administrator uzyskuje szczegółowe informacje dotyczące działań wykonywanych na poszczególnych drzwiach. Dzięki temu może sprawdzić kto i kiedy uzyskał dostęp do drzwi, a który użytkownik i z jakiego powodu spotkał się z odmową dostępu. Zastosowanie systemu kontroli dostępu na drzwiach umożliwia prowadzenie ewidencji czasu pracy, usprawniając tworzenie harmonogramów pracy poszczególnych pracowników oraz działów. Kolejną praktyczną korzyścią jest możliwość prowadzenia ewidencji czasu pracy. Szereg zalet i funkcjonalności sprawia, że elektroniczne systemy kontroli dostępu są obecnie powszechnie stosowane nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także w obiektach administracji publicznej oraz w obiektach infrastruktury rozproszonej w tym także w obiektach penitencjarnych.
Chcesz dowiedzieć się w jakiego rodzaju obiektach można zdalnie zarządzać dostępem? Odwiedź naszą stronę poświęconą rozwiązaniom obiektowym i systemom kontroli dostępu.
Potrzebujesz pomocy w doborze systemu kontroli dostępu i zamków z kontrolą dostępu?
Nasz profesjonalny zespół specjalistów i doradców specjalizujących się w systemach kontroli dostępu służy pomocą w doborze i konfiguracji poszczególnych rozwiązań w obiektach penitencjarnych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki system kontroli dostępu będzie najlepszym rozwiązaniem w zarządzanym przez Ciebie obiekcie lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszej pełnej gamy produktów związanych z urządzeniami kontroli dostępu, skontaktuj się z nami pod adresem: kontrola-dostepu@novet.eu