Dlaczego projektowanie bez barier jest tak ważne we współczesnym świecie?
Obecnie nie tylko w Europie, ale także w wielu regionach na pozostałych kontynentach, mamy do czynienia ze zjawiskiem dynamicznego wzrostu ilości starszych osób w społeczeństwie. Co więcej wielu z nich zmaga się z problemami natury zdrowotnej, które ograniczają ich mobilność oraz możliwości korzystania z dostępnej infrastruktury i usług. Dlatego też konieczne staje się wdrażanie rozwiązań architektonicznych uwzględniających zasady projektowania bez barier.
Jakie normy określają zasady projektowania bez barier?
W niektórych krajach europejskich, na przykład w Niemczech, obowiązują normy szczegółowo określające zasady projektowania bez barier, takie jak na przykład norma DIN 18040. Składa się ona z dwóch części przy czym pierwsza część dotyczy obiektów użyteczności publicznej, a druga budynków mieszkalnych.
Zgodnie z założeniami tej normy projektowanie bez barier ma na celu wyeliminowanie ograniczeń, utrudniających poruszanie się po danym pomieszczeniu, budynku lub obiekcie nie tylko osobom starszym, schorowanym i niepełnosprawnym, ale także dzieciom. Dlatego też należy dążyć do likwidacji barier, którymi mogą być na przykład schody, wysokie progi, wąskie korytarze i przejścia, a także zrezygnować z okuć posiadających ostre krawędzie.
Konieczne jest także umieszczenie klamek, uchwytów czy włączników na takiej wysokości, aby bez problemu mogły korzystać z nich osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby o niskim wzroście czy dzieci. W przypadków obiektów użyteczności publicznej konieczne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia oraz umieszczenie czytelnych znaków i tablic informacyjnych, umożliwiających intuicyjne poruszanie się po danym budynku oraz w jego otoczeniu.
Praktyczne rozwiązania zgodne z zasadami projektowania bez barier
Istnieje wiele praktycznych rozwiązań, które zwiększają poziom bezpieczeństwa oraz ułatwiają dzieciom, osobom starszym, schorowanym i niepełnosprawnym poruszanie się po korytarzach, pomieszczeniach i obiektach.
Bezbarierowy próg Comfort Plan i uszczelka Rainstop L-24/20 WS
Jednym z nich jest bezbarierowy próg zero Comfort Plan niemieckiej marki Athmer. Zapewnia on wygodny i bezpieczny dostęp do budynków dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub zmagających się z dolegliwościami powodującymi ograniczenia sensoryczne i trudności podczas chodzenia.
Maksymalna wysokość, na jaką próg wystaje ponad płaszczyznę podłogi nie przekracza 4 mm. Dzięki temu nie występuje ryzyko związane z potknięciem się o niego podczas wchodzenia do budynku lub pomieszczenia. Co więcej próg współpracuje z uszczelką Rainstop L-24/20 WS, zapewniając ochronę przed wiatrem, wodą i zacinającym deszczem (klasa 7A zgodnie z wymogami europejskiej normy EN 14351-1). Dzięki temu idealnie sprawdza się w drzwiach zewnętrznych w budynkach położonych w miejscach, charakteryzujących się niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Próg występuje w długościach 1300 / 1450 / 1600 / 1750 mm. Można go zamówić w wersji odpowiedniej do skrzydła drzwiowego o grubości 78 / 88 mm.
System przesuwno-obrotowy Ergon
Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym dostęp do pomieszczeń osobom o ograniczonej mobilności jest system przesuwno-obrotowy Ergon. Jest on dostępny w trzech wariantach: z prętem łączącym umieszczonym wewnątrz skrzydła drzwi (Ergon S40), z prętem łączącym umieszczonym w ościeżnicy (Ergon T.E.) oraz z prętem łączącym umieszczonym w płaskiej ościeżnicy o grubości 30-40 mm (Ergon T.E. Slim). Systemy przesuwno-obrotowe Ergon stanowią idealne rozwiązanie w budynkach użyteczności publicznej (szpitale, urzędy, banki itp.) oraz w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, umożliwiając zaoszczędzenie nawet do 50% dostępnej przestrzeni.
Akcesoria do drzwi przesuwno-obrotowych
Co więcej można wyposażyć je w rozwiązanie o nazwie Soft Opening, które łagodnie spowalnia ruch skrzydła drzwi w ostatniej fazie otwierania. Dodatkowo zapewnia cichą pracę, umożliwia delikatne otwieranie drzwi oraz zabezpiecza przed trzaskaniem. W drzwiach dwuskrzydłowych z systemem Ergon warto zastosować okucie Push&Go Evo, które zastępuje tradycyjny kantrygiel i jest wyposażone w magnetyczny mechanizm wyzwalający. Umożliwia otwieranie biernego skrzydła drzwi poprzez naciśnięcie przycisku, bez konieczności ręcznego odblokowywania zasuwy.
Co więcej zamknięcie skrzydła biernego powoduje jego natychmiastowe zaryglowanie. Brak konieczności używania siły fizycznej do otwierania skrzydła biernego, ułatwia korzystanie z drzwi dwuskrzydłowych dzieciom, osobom starszym, schorowanym oraz niepełnosprawnym, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Warto podkreślić, że automatyczny kantrygiel Push&Go Evo jest odpowiedni do zastosowania w drzwiach dwuskrzydłowych o każdej grubości oraz wysokości, w tym także w drzwiach łukowych oraz drzwiach zlicowanych z ościeżnicą.
Automat drzwiowy do drzwi o wadze do 120 / 160 kg
Automatyczne drzwi rozwierne stanowią popularne rozwiązanie w wielu rodzajach obiektów użyteczności publicznej, takich jak między innymi: centra handlowe, szpitale, hotele, biura, lotniska, dworce, urzędy itp. Stosowane są również w domach i budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza jeśli korzystają z nich osoby starsze, niepełnosprawne czy dzieci.
Dostępny w ofercie NOVET moduł podstawowy automatu drzwiowego współpracuje z dedykowanym ramieniem standardowym lub szyną ślizgową. Może pracować w trybie ręcznym lub automatycznym, a jego funkcje i sposób działania można skonfigurować, korzystając z 40 programowalnych parametrów. Pozwala to na spersonalizowanie urządzenia i dopasowanie go do indywidualnych wymagań w konkretnym miejscu instalacji.
Automat drzwiowy jest dedykowany do zastosowania na drzwiach o maksymalnej wadze 120 kg, ale w przypadku zastosowania dodatkowej karty, można zamontować go nawet na drzwiach o wadze 160 kg. Zintegrowany z automatem selektor umożliwia wybór jednego z czterech trybów pracy automatu (OFF / AUTOMATIC / PERMANENT OPEN / EXIT ONLY). W pierwszym z nich urządzenie działa jak klasyczny zamykacz drzwiowy. W trybie automatycznym umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie skrzydeł drzwiowych. Tryb ciągłego otwarcia (tzw. tryb biurowy) zapewnia każdej osobie swobodny dostęp do budynku lub pomieszczenia. Z kolei tryb EXIT ONLY umożliwia jedynie wyjście z danego budynku czy pomieszczenia i może być stosowany wyłącznie w przypadku drzwi jednoskrzydłowych.
Warto nadmienić, że automat drzwiowy może współpracować z urządzeniami kontroli dostępu, takimi jak elektroniczne sterowane zamki Multiblindo eMotion, zamki solenoidowe Thesis 2.0 oraz czytniki zbliżeniowe Stylos Smart. Wówczas jego pracą można zarządzać za pomocą smartfona z zainstalowaną dedykowaną aplikacją, poprzez wprowadzenie kodu PIN, a także przy użyciu kart zbliżeniowych Mifare / DESfire, breloków oraz opasek RFID.
Systemy ochrony palców
Systemy ochrony palców mają za zadanie zabezpieczenie dłoni i palców przed przytrzaśnięciem skrzydłem drzwi. Są powszechnie stosowane w szkołach, przedszkolach, żłobkach, ośrodkach kolonijnych, przychodniach, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych obiektach użyteczności publicznej. W wielu krajach Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech istnieją przepisy prawne, nakazujące stosowanie tego rodzaju systemów we wszystkich budynkach i obiektach, z których korzystają dzieci.
Istnieje co najmniej kilka rozwiązań, zaliczanych do systemów ochrony palców. Należą do nich między innymi rolety ochronne, profile osłonowe oraz zabezpieczenia krawędzi zamkowej. Poszczególne modele są dedykowane do montażu w drzwiach drewnianych, profilowych oraz całoszklanych.
Rolety ochronne są odpowiednie do zastosowania zarówno w drzwiach sterowanych ręcznie, jak i w drzwiach z napędem (EN 16005), które uruchamiane są elektromechanicznie, elektrohydraulicznie lub pneumatycznie. Montuje się je po stronie przeciwnej do zawiasowej. Większość rolet ochronnych posiada zgodność z niemiecką normą DIN EN 16654, co potwierdza dokument opublikowany przez instytut badawczy TÜV Rheinland/GS. Wybrane modele, takie jak na przykład NR-26 W-PROOF zostały przebadane na odporność na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu / śniegu, mróz, promieniowanie UV itp. Dzięki oferowanym właściwościom można z powodzeniem montować je w drzwiach zewnętrznych.
Profile osłonowe są odpowiednie do zastosowania w drzwiach sterowanych ręcznie. Montuje się po stronie zawiasowej. Wybrane modele profili mogą zostać zainstalowane na drzwiach dymoszczelnych i/lub przeciwpożarowych. Do wyboru są zarówno profile odpowiednie do drzwi bezprzylgowych, jak i profile dedykowane do drzwi z przylgą. Są wykonane z aluminium i mogą posiadać wykończenie anodyzowane, szare, białe, srebrne itp. Ich wspólną cechą jest minimalistyczny design który sprawia, że znakomicie komponują się z nowoczesnym stylem aranżacji wnętrz.
Zabezpieczenia krawędzi zamkowej obejmują rozwiązania, których zadaniem jest blokowanie drzwi przed gwałtownym zatrzaśnięciem. W przypadku pchnięcia skrzydła drzwi z dużą siłą, urządzenie zatrzymuje je, zapobiegając w ten sposób potencjalnemu uszkodzeniu rąk, nóg, dłoni oraz palców. System blokujący aktywuje się tylko w momencie, gdy drzwi zamykane są z taką siłą, że mogą spowodować uszkodzenie dłoni przytrzaśniętej skrzydłem. W każdej innej sytuacji urządzenie nie wpływa na pracę drzwi, umożliwiając ich normalne zamykanie.
Jak wskazują statystyki i badania towarzystw ubezpieczeniowych, wypadki w placówkach oświatowych związane z uszkodzeniami rąk, palców i dłoni nie należą do rzadkości. Co więcej są zwykle bardzo bolesne, a ponadto mogą wymagać interwencji chirurgicznej, a następnie długotrwałego leczenia. Jeśli skutkiem wypadku będzie poważne uszkodzenie połączeń nerwowych, nawet długotrwała rehabilitacja może nie zagwarantuje odzyskania pełnej sprawności. Dlatego też warto zapobiegać tego rodzaju zdarzeniom stosując sprawdzone rozwiązania ochrony palców. Ich skuteczność została przebadana przez renomowane instytuty, co potwierdzają stosowne dokumenty techniczne. Ponadto większość takich okuć została sprawdzona w testach 200 000 cykli pracy. Oznacza to, że sprawdzą się idealnie nawet w intensywnie użytkowanych drzwiach w obiektach użyteczności publicznej.